Kunnanhallitus

Takana: Mikko Tiainen, Matti Mäntynen, Anne Romppanen, Seppo Toppi, Pirkko Möntti, Jertta Harinen                                     Edessä: Leena Nyyssönen, Mika Kuusela, Anneli Parkkonen.

Kunnanhallitus johtaa toimintaa, hallintoa ja taloutta kunnanvaltuuston asettamien tavoitteiden puitteissa sekä vastaa kunnallistaloudellisten ja muiden yleisten toimintaedellytysten säilymisestä huolehtien kuntasuunnittelusta, siihen liittyvästä yleisestä talous- ja henkilöstösuunnittelusta ja maankäytön suunnittelusta.

Kunnanhallituksessa on yhdeksän jäsentä ja jokaisella henkilökohtainen varajäsen. Kunnanvaltuuston puheenjohtajat voivat osallistua kokouksiin. Heillä on kokouksissa puheoikeus.

Kunnanhallituksen kokouksia ei yleisö voi seurata, mutta kunnanhallituksen päätökset ovat pääsääntöisesti julkisia. Päätöksistä tiedotetaan tiedotusvälineille ja ne ovat nähtävissä myös kotisivuilla.

Puheenjohtaja Kuusela Mika
Suoniementie 6 A, 80850 Paihola
mika.kuusela2@luukku.com
p. 050 590 2457

1.vpj Nyyssönen Leena
Ellintie 1 A 19, 80710 Lehmo
lnyyssonen@hotmail.com
p. 050 585 9107

2. vpj Parkkonen Anneli
Leppästentie 2a, 81220 Jakokoski
anneli.parkkonen@kontiolahti.fi
p. 050 323 6400

Jäsenet
Harinen Jertta
Kontioniementie 23 B, 80770 Kontiolahti as.
jertta.harinen@kontiolahti.fi
p. 044 274 3267

Toppi Seppo
Riihitie 10, 80710 Lehmo
seppo.toppi@topautomation.fi
p. 0400 958 580

Mäntynen Matti
Lyhtytie 7, 80710 Lehmo
matti.mantynen@pp.nic.fi
p. 045 1027 555

Möntti Pirkko
Martikkalantie 1 A B 6, 80710 Lehmo
pirkko.montti@luukku.com
p. 044 023 0651

Tiainen Mikko
Romontie 25, 81100 Kontiolahti
mikko.tiainen@kontiolahti.fi
p. 050 300 7534

Romppanen Anne
Suurivaarantie 40a, 81100 Kontiolahti
anne.sh.romppanen@gmail.com
p. 050 498 9876