Kunnanvaltuusto

kuva

Kunnanvaltuusto on kunnan ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa konkreettisesti kunnan kehittämistä taloudellista valtaa käyttäessään. Valtuusto päättää talouden ja rahoituksen perusteista - veroprosentista, maksujen yleisistä perusteista, lainanotosta ja takauksista. Valtuusto asettaa myös kunnan toimielimille toiminnalliset ja taloudelliset tavoitteet.

Valtuuston kokoukset ovat julkisia ja kuntalaisilla on mahdollisuus tulla niitä seuraamaan.

Valtuuston työjärjestys

Puheenjohtaja Kuusela Mika
1. vpj (Kettunen Pekka 24.2.2014 saakka), Nyyssönen Leena 24.2.2014 alkaen
2. vpj Tikkanen Mauri

Valtuustoryhmien puheenjohtajat
SDP ja Vihreät: Leena Nyyssönen
Keskusta: Jukka Puumalainen
Kokoomus: Aulikki Sihvonen
Perussuomalaiset: Sanna Niiranen

Valtuutetut.
Ahlholm Pekka, KOK
Porolantie 2, 80770 Kontiolahti as.
pekka.ahlholm@kontiolahti.fi
p. 0400 393 666

Arveli Eila, KESK
Mäntykaari 10, 81100 Kontiolahti
eila.arveli@kontiolahti.fi
p. 050 401 6468

Harinen Jertta, KESK
Kontioniementie 23 B, 80770 Kontiolahti as.
jerttah@student.uef.fi
p. 044 274 3267

Haukka Pertti, SDP
Puronsuuntie 10, 80910 Kulho
p. 050 590 4747

Hiltunen Mika, PS
Hietalantie 4, 80710 Lehmo
perus-s@hotmail.com
p. 040 730 4647

Huttunen Satu, KOK
Koivurannantie 50, 80770 Kontiolahti as.
satu.huttunen@kontiolahti.fi
p. 040 183 4366

(Hyttinen Mirva, SDP, 28.9.2015 saakka)
Sami Strandman, PS, 28.9.2015 alkaen
Savottatie 3, 80710 Lehmo
sami@putki-karjala.fi
p. 045 605 8849

Kettunen Pekka, SDP
Kaisalantie 18, 80710 Lehmo
kettunen.pekka@telemail.fi
p. 040 740 7950

(Kiiala Esko, KOK, 31.12.2016 saakka)
Pykäläinen Samuli, KOK, 1.1.2017 alkaen
Pajatie 19, 80710 Lehmo
samuli.pykalainen@telemaailma.com
p. 0400 572 700

Kontkanen Mika, KESK
Kuusojantie 43, 81220 Jakokoski
mika.kontkanen@kontiolahti.fi
p. 050 347 6528

Kukkonen Seppo, SDP
Lietteentie 4 A, 81160 Romppala
seppo.kukkonen@kontiolahti.fi
p. 044 312 0856

Kuronen Vesa, SDP
Harjukaari 5, 80710 Lehmo
vesa.kuronen@kontiolahti.fi
p. 050 560 5504

Kuusela Mika, KESK
Suoniementie 6 A, 80850 Paihola
mika.kuusela2@luukku.com
p. 050 590 2457

Laakkonen Anu, VIHR
Riihikankaantie 20, 81160 Romppala
anu.laakkonen@kontiolahti.fi
p. 0400 572 386

(Lukkarinen Heikki, KESK, 31.12.2016 saakka)
Mustonen Sakari, KESK, 1.1.2017 alkaen
Katintie 11, 80510 Onttola
sakari.mustonen@suomi24.fi
p. 040 586 0656

Möntti Pirkko, SDP
Martikkalantie 1 A B 6, 80710 Lehmo
pirkko.montti@luukku.com
p. 044 023 0651

Niiranen Sanna, PS
Jyrkäntie 1 C 6, 80710 Lehmo
sanna.niiranen@gmail.com
p. 050 583 8287

Nykänen Markku, PS
Koivurannantie 4 A, 80770 Kontiolahti as.
markku.nykanen@kontiolahti.fi
p. 044 936 7004

Nyyssönen Leena, SDP
Ellintie 1 A 19, 80710 Lehmo
lnyyssonen@hotmail.com
p. 050 585 9107

Paalanen Saara, KESK
Mönnintie 87 as. 2, 81230 Mönni
saara@paalanen.eu
p. 040 835 6769

Pakarinen Sirpa, SDP (sit.)
Pääskyntie 10, 80510 Onttola
sirpa.pakarinen@kolumbus.fi
p. 050 371 0934

Pihlatie Marja-Leena, SDP
Kyykäntie 11, 81100 Kontiolahti
marjaleena.pihlatie@gmail.com
p. 044 073 8007

Piiparinen Kirsi, VIHR
Suontauksentie 56, 81220 Jakokoski
kirsi.piiparinen@jns.fi
p. 050 506 7464

Puumalainen Jukka, KESK
Teerisaarentie 34, 81120 Katajaranta
puumalainenjukka@gmail.com
p. 040 575 2222

Romppanen Anne, KOK
Suurivaarantie 40a, 81100 Kontiolahti
anne.romppanen@islab.fi
p. 050 498 9876

Romppanen Johanna, KOK
Riihirannantie 1, 81120 Katajaranta
johanna.romppanen@telemail.fi
p. 0500 170 969

Ryhänen Kauko, PS
Kivisuontie 4, 81160 Romppala
kauko.j.ryhanen@gmail.com
p. 044 095 1490

Salo Jukka, PS
Salontie 1, 80710 Lehmo
jukkasisu@luukku.com
p. 0400 802 822

Sihvonen Aulikki, KOK
Alapihantie 2, 81100 Kontiolahti
aulikki.sihvonen@pkssk.fi
p. 040 582 9796

Simonen Samuli, KESK
Majaniementie 13 B, 80510 Onttola
samuli.simonen@hotmail.com
p. 040 910 5888

Sivonen Miitri, SDP
miitri.sivonen@kontiolahti.fi

Suvanto Johanna, SDP
johanna.suvanto@pkssk.fi
p. 050 387 7705

Tikkanen Mauri, KOK
Kontutie 1, 81100 Kontiolahti
mauriol@elisanet.fi
p. 050 538 0076

Toppi Seppo, KESK
Riihitie 10, 80710 Lehmo
seppo.toppi@topautomation.fi
p. 0400 958 580

(Wrange Kim, KOK, 31.12.2016 saakka)
Koskimies Minna, KOK, 1.1.2017 alkaen
Wattipolku 2 B 2, 80710 Lehmo
minnamaarit.koskimies@gmail.com
p. 0400 930 641