Kunnanvaltuusto 2017-2021

Kunnanvaltuusto on kunnan ylin päättävä toimielin. Valtuusto ohjaa konkreettisesti kunnan kehittämistä taloudellista valtaa käyttäessään. Valtuusto päättää talouden ja rahoituksen perusteista - veroprosentista, maksujen yleisistä perusteista, lainanotosta ja takauksista. Valtuusto asettaa myös kunnan toimielimille toiminnalliset ja taloudelliset tavoitteet.

Valtuuston kokoukset ovat julkisia ja kuntalaisilla on mahdollisuus tulla niitä seuraamaan.

Valtuuston puheenjohtajana toimii Pertti Haukka.
1. varapuheenjohtaja Ilpo Saarelainen
2. varapuheenjohtaja Aulikki Sihvonen

Valtuutetut
Ahlholm Pekka, KOK
Vasutie 10, 80710 Lehmo
pekka.ahlholm@kontiolahti.fi
p. 0400 393 666

Eronen Jyry, KESK
Kiviojantie 3 A 2, 80710 Lehmo
jyryeronen@hotmail.com
p. 040 177 0764

Harinen Jertta, KESK
Kontioniementie 23 B, 80770 Kontiolahti as.
jertta.harinen@jns.fi
p. 044 274 3267

Haukka Pertti, SDP
Puronsuuntie 10, 80910 Kulho
pertti.haukka@kontiolahti.fi
p. 050 590 4747

Hiltunen Mika, PS
Hietalantie 4, 80710 Lehmo
perus-s@hotmail.com
p. 040 730 4647

Huttunen Satu, KOK
Koivurannantie 50, 80770 Kontiolahti as.
satu.huttunen@jns.fi
p. 040 183 4366

Kauppinen Marja, SDP
Jyrkäntie 2 B 7, 80710 Lehmo
marja.kauppinen@kontiolahti.fi
p. 0400 548 830

Kettunen Pekka, SDP
Kaisalantie 18, 80710 Lehmo
pekka.kettunen@kontiolahti.fi
p. 040 740 7950

Koivula Hanna, VIHR
Kylmälamentie 37, 80710 Lehmo
hanna.koivula@kontiolahti.fi
p. 045 112 4489

Kontkanen Mika, KESK
Kuusojantie 43, 81220 Jakokoski
mika.kontkanen@luukku.com
p. 050 347 6528

Kukkonen Seppo, SDP
Lietteentie 4 A, 81160 Romppala
seppo.kukkonen@telemail.fi
p. 044 312 0856

Kuronen Vesa, SDP
Harjukaari 5, 80710 Lehmo
vesa.kuronen@hotmail.fi
p. 050 560 5504

Kuusela Mika, KESK
Suoniementie 6 A, 80850 Paihola
mika.kuusela2@luukku.com
p. 050 590 2457

Sainola Pirita, KESK
Suontauksentie 15 B, 80850 Paihola
piritalassila@hotmail.com
p. 045 276 6869

Mustonen Sakari, KESK
Katintie 11, 80510 Onttola
sakari.mustonen@suomi24.fi
p. 040 586 0656

Mäntynen Matti, SDP
Lyhtytie 7, 80710 Lehmo
matti.mantynen@pp.nic.fi
p. 045 1027 555

Möntti Pirkko, SDP
Martikkalantie 1 A B 6, 80710 Lehmo
pirkko.montti@luukku.com
p. 044 023 0651

Niiranen Sanna, PS
Jyrkäntie 1 C 6, 80710 Lehmo
sanna.niiranen@gmail.com
p. 050 583 8287

Nuutinen Timo, KOK
Lehmustie 10, 81100 Kontiolahti
timo.nuutinen@oilpoint.fi
p. 044 533 1531

Nyyssönen Leena, SDP
Ellintie 1 A 19, 80710 Lehmo
lnyyssonen@hotmail.com
p. 050 585 9107

Pakarinen Sirpa, SDP (sit.)
Pääskyntie 10, 80510 Onttola
sirpa.pakarinen@kolumbus.fi
p. 050 371 0934

Parkkonen Anneli, KESK
Leppästentie 2a, 81220 Jakokoski
anneli.parkkonen@kontiolahti.fi
p. 050 323 6400

Perkkiö Kimmo, VIHR
Vanha Nurmeksentie 82 A, 80710 Lehmo
kimmo.perkkio@vihreat.fi
p. 050 527 1213

Puumalainen Jukka, KESK
Teerisaarentie 34, 81120 Katajaranta
puumalainenjukka@gmail.com
p. 040 575 2222

Romppanen Anne, KOK
Suurivaarantie 40a, 81100 Kontiolahti
anne.sh.romppanen@gmail.com
p. 050 498 9876

Saarelainen Ilpo, KESK
Lehmustie 9, 81100 Kontiolahti
ipsaarela@gmail.com   
p. 040 527 9306

Seppäläinen Satu, KESK
Linkkutie 2, 80710 Lehmo
seppalainen.satu@gmail.com
p. 050 407 7669

Sihvonen Aulikki, KOK
Alapihantie 2, 81100 Kontiolahti
aulikki.sihvonen@siunsote.fi
p. 040 582 9796

Simonen Samuli, KESK
Majaniementie 13 B, 80510 Onttola
samuli.simonen@hotmail.com
p. 040 910 5888

Suni Pentti, SDP
Kumpareentie 13, 80710 Lehmo
pentti.suni@kontiolahti.fi
p. 0400 103 896

Tiainen Mikko, SDP
Romontie 25, 81100 Kontiolahti
mikko.tiainen@kontiolahti.fi
p. 050 300 7534

Tikkanen Mauri, KOK
Kontutie 1, 81100 Kontiolahti
mauriol@elisanet.fi
p. 050 538 0076

Toppi Seppo, KESK
Riihitie 10, 80710 Lehmo
seppo.toppi@topautomation.fi
p. 0400 958 580

Turunen Marko, SDP
Kaisalantie 12, 80710 Lehmo
turunenmarko@hotmail.com
p. 050 368 6517

Varis Matti, PS
Peltolantie 7 A, 80710 Lehmo
varis_m@hotmail.com
p. 050 438 0755