Ympäristöpalvelut

Ympäristölautakunnan alaisten yksiköiden tuottamiin palveluihin kuuluvat

  • maankäyttö
  • mittaus ja kartastot
  • asuminen
  • maaseutu
  • rakennusvalvonta
  • ympäristöpalvelut

Kaavoitusjohtaja
Matti Moisala
p. 040 184 9499
matti.moisala@kontiolahti.fi
Ympäristöyksikön johtaja, ympäristölautakunnan esittelijä, kaavoitus ja maapolitiikka

Toimistosihteeri
Pirjo Törrönen
p. 0400 588 868
pirjo.torronen@kontiolahti.fi
Ympäristölautakunnan sihteerin tehtävät ja yleiset tehtävät sekä lautakunnan arkistovastaava

Suunnitteluavustaja
Leena Sipilä
p. 0400 621 001
leena.sipila@kontiolahti.fi
Asemakaavat, tontit, kaavoituksen asiakaspalvelu, ympäristöyksikön nettipäivitys

Maankäytön suunnittelija
Maija Parikka
p. 050 566 6973
maija.parikka@kontiolahti.fi
Osayleiskaavat, ympäristölautakunnan valmistelutehtävät, kaavoitusjohtajan sihteerin tehtävät

Maanmittausinsinööri
Marja-Liisa Sykkö
p. 0400 491 791
marja-liisa.sykko@kontiolahti.fi
Mittaustyönjohto, osoiteasiat, paikkatietoaineistot mm. osoitekartat

Kartoittaja
Harri Mikkonen
p. 050 428 5093
harri.mikkonen@kontiolahti.fi
Maastotyöt mm. rakennuspaikkojen merkitseminen

Mittamies (maastokaudella)
Seppo Kukkonen
p. 0500 836 640
seppo.kukkonen@kontiolahti.fi
Maastotyöt mm. rakennuspaikkojen merkitseminen

Kartoittaja
Henna Rummukainen
p. 050 375 2606
henna.rummukainen@kontiolahti.fi
Johtokartoitukset

Asuntosihteeri
Lahja Hiltunen
p. 040 168 0283
lahja.hiltunen@kontiolahti.fi
Kiinteistö Oy Kontiolahden Vuokratalojen toimitusjohtaja, vuokra-asuntojen isännöinti- ja välitystehtävät sekä asuntotoimiston asiakaspalvelu

Maaseutuasiamies
Nina Hiltunen
p. 040 167 7143
nina.hiltunen@liperi.fi
Maaseutupalvelujen viranomaistehtävät

Rakennustarkastaja
Ulla Kettunen
p. 050 428 5079
ulla.kettunen@kontiolahti.fi
Rakennusvalvonta, ohjaus ja neuvonta

Tarkastusinsinööri
Irene Pieviläinen
p. 0500 612 310
irene.pievilainen@kontiolahti.fi
Rakennusvalvonta, ohjaus ja neuvonta

Lupavalmistelija
Tapani Karhapää
p. 0400 979 260
tapani.karhapaa@kontiolahti.fi
Rakennuslupien valmistelu, ohjaus ja neuvonta

Ympäristönsuojelusihteeri
Antti Suontama
p. 050 428 5123
antti.suontama@kontiolahti.fi
Maa-ainesluvat, ympäristöluvat sekä muut ympäristönsuojelun lupa-asiat ja valvontatehtävät, puiden kaadot asemakaava-alueella

Tontinvuokralaskutus
Palkkasihteeri
Tuija Tuukkanen
p. 050 437 3419
tuija.tuukkanen@kontiolahti.fi