Sisältöjulkaisija

angle-left Kontiolahdella järjestetään Ikääntyneiden Kevätkirmaisu 25.5.2026

Kontiolahdella järjestetään Ikääntyneiden Kevätkirmaisu 25.5.2026

Kontiolahdella järjestetään ikääntyneille suunnattu Kevätkirmaisu-tapahtuma maanantaina 25. toukokuuta 2026 klo 12–14 Kuntotalon pihalla, osoitteessa Vierevänniementie 4.

Kevätkirmaisu kutsuu kaikki osallistumaan ja tuomaan mukanaan ikääntyneen naapurinsa tai muun läheisen ikäihmisen ulkoilemaan ja nauttimaan päiväkahvista. Tapahtuman tarkoituksena on kannustaa ikääntyneitä liikkumaan ja viettämään aikaa yhdessä. Kuntotalon pihapiirissä on liikunnallisia toimintapisteitä, jotka soveltuvat myös pyörätuolissa istuville.

Kevätkirmaisun ohjelmassa Siun soten kuulumistenvaihtoa klo 11.30 alkaen ja klo 12.00 luvassa on liikunnallisia toimintapisteitä, mm. boccia, mölkkyä sekä puhallustikkaa. Ohjelmallinen osuus alkaa klo 13.00, jolloin puheen lisäksi luvassa on tanssiesitys, Seppo Turusen hanurimusiikkia ja yhteislaulua.

Liikunnallinen, tietokilpailukysymyksin höystetty tehtävärata on suoritettavana pururadan 3 km:n lenkillä. Kuntotalon seinustalla olevasta postilaatikosta voi ottaa kysymyslapun ja kiertää tehtäväradan annettujen ohjeiden mukaisesti. Tehtäväradan voi suorittaa omassa aikataulussaan, lappu tulee palauttaa viimeistään sunnuntaina 8.6. Kuntotalon ”taukotilan” ovessa olevaan palautusluukkuun. Kaikkien kierroksen suorittaneiden kesken arvotaan kolme pientä palkintoa.

Kevätkirmaisussa on tarjolla muun muassa makkaranpaistoa ja nokipannukahvit! Tapahtuma on osallistujille maksuton.

Iloisen tapahtuman järjestävät Kontiolahden kunnan vapaa-aikapalvelut, liikuntapaikanhoitajat, eläkeläisneuvosto ja Ikivihreät vertaisohjaajat, Kontiolahden Lions Clubit, Kontiolahden SPR, Kontiolahden kirjasto.

Jos haluaisit tulla mukaan ulkoiluttajaksi, mutta lähipiirissäsi ei ole ikäihmistä mukaan lähtijäksi, olethan meihin yhteydessä!
 

Lisätietoja
Eija Pennanen
Erityisliikunnanohjaaja
Kontiolahden kunta
050 428 5092

Kristiina Isaksson
Kulttuurituottaja
Kontiolahden kunta
0500 763 946