Siirry sisältöön

Kontiolahden ensilumenladun lippujen ja kausikorttien myynti alkaa 10. elokuuta

Kontiolahden ensilumenlatu avataan perjantaina 30.10.2026. Ensilumenladun liput ja kausikortit ovat myynnissä 10.8.2026 alkaen Kontiolahden kunnan verkkokaupassa www.shopkontiolahti.fi sekä Liveton verkkokaupassa.

Ensilumenlatu avajaispäivänä 2025

Ensilumenladun kausikortteja voi ostaa alennettuun hintaan (180 euroa) 30.9.2026 saakka. Kausikorttien lisäksi myyntiin tulevat kertaliput sekä yrityksille henkilöstön hyvinvoinnin edistämiseksi tarkoitetut yrityskorttipaketit. Kausikorttien sekä päivälippujen hinnat ja ensilumenladun tiedot voi tarkistaa www.visitkontiolahti.fi(siirryt toiseen palveluun, avautuu uuteen ikkunaan) -verkkosivulta. Ensilumenlatu on alle 13-vuotiaille maksuton. Lisäksi kontiolahtelaisille järjestetään ilmainen hiihtovuoro lauantaisin klo 15–20.

Ensilumenladun pituus avauksessa on noin 1,5 km. Lisälatuja avataan marraskuussa, jolloin latujen kokonaispituus on 3–4 km. Ensilumenlatu tarjoaa erinomaiset hiihto-olosuhteet kaiken tasoisille hiihtäjille: latu palvelee tavallisia kuntohiihtäjiä sekä antaa loistavat harjoitusolosuhteet ampuma- ja maastohiihtäjille. Ensilumenladun kausi päättyy, kun luonnonlumiladuille pääsee hiihtämään. Viime vuoden ensilumenladun hiihtokausi 2025–2026 kestikin noin kolme kuukautta.

Marras-joulukuun vaihteessa stadionilla järjestetään ampumahiihdon maailmancup. Latu ei ole lipun ostaneiden käytössä kisatapahtuman ja järjestelyiden aikana (kaikkiaan noin 1,5 viikkoa).  Lisäksi käyttöä voi hetkellisesti rajoittaa muun muassa ladun kunnostustyöt.