Kontioniemen koulun päiväkoti
Kontioniemen koulun päiväkoti

Kontioniemen koulun päiväkoti
Kontioniemen koulun päiväkoti
Kontioniemen koulun päiväkoti toimii nimensä mukaisesti Kontioniemen koulun tiloissa. Ryhmämme nimi on Mesikämmenet. Koulu sijaitsee metsäluonnon ympäröimänä ja sitä hyödynnetään paljon toiminnassa. Äärellä ovat niin metsä, pururata, hiihtoladut, luistelukaukalo kuin Höytiäisen rantamaisemat.
Ryhmässämme on sekä 5-vuotiaita viskareita että 6-vuotiaita eskareita. Toimintamme koostuu sekä yhteisestä toiminnasta että eriytetyistä viskari-/eskarituokioista.
Lasten mielenkiinnon kohteet ja vahvuudet ohjaavat toimintamme suunnittelua ja toteutusta. Pääsemme luontevasti harjoittelemaan toisten kohtaamista, kaveri- ja tunnetaitoja, omatoimisuutta ja ryhmätyötaitoja oman ryhmämme lisäksi osana kouluyhteisöä. Leikki niin sisällä kuin ulkona on tärkeä osa päivän sisältöä.